top of page

Kilitli Parke Taşı

Kilitli Parke Taşı çamur, toz, toprak gibi alanların üzerini dekoratif görünümü ile kaplayan kilitli parke taşı modelleri son derece kullanışlıdır. Kış ayalarında kayma yapmayan basınç ve aşınmaya karşı oldukça dirençli olan kilitli parke taşı modelleri basınçlı kalıplanarak sıkıştırılmış beton olarak düşüne bilirsiniz Kilitli parke taşı fiyatları oldukça ekonomik olup kilit parle taşı fiyatlandırması ise alanlara ve metrajınıza göre farklılık göstermektedir. Kilitli parke taşı döşemesi güçlü bir zemin üzerine yapıldığı taktirde en az 20 yıl kadar kalıcı olacaktır. Anca bu kalıcılık süresinin uzun olması için zemin kalitesi buradaki en önemli detaydır. Kötü zeminm üzerine Kilitli parke taşı döşemesinde çok kısa zaman sonrasında çökmeler olacaktır. kilitli parke taşı tadilatı oldukça kolay ve çok da ekonomilktir. Alanda oluşan herhangi bir alt yapı sorununda aynı taş sökülerek tekrar yerine montajı yapıla bilir. Bu özelliği sayesinde de en çok tercih edilen zemin kaplama taşı kilitli parke taşı modelidir.

TAŞ ÜZERİNE TEKRAR TAŞ DÖŞENİRMİ ?

Evet parke taşı üzerine yeniden parke taşı döşemesi  yapa bilirsiniz hatta bu uygulama oldukça da sağlam ve çok uzun yıllar kalıcı olacaktır. Farz edelim mevcut zemin de eskiden kalma kilit taşı döşemesi var ve bütün halinde çökmeler oluştu bu parke taşı modellerini sökerek tekrar uygulaya bilirsiniz.  Çıkacak fire taşlar ve altının kumu sökülüp tekrar yapılması işçilik bedeli kilitli parke taşı fiyatları neredeyse yenisini yaptırmayla aynı rakamları bulacaktır. Geçmiş yıllarda bir çok kilitli parke taşı üretimi TSE belgesiz üretilmekteydi eğer taşınızda eski jenarasyon dan sa üzerine yeni model kilitli parke taşı yaptırarak diğer eski modellerin altında da beton görevi görerek sağlam bir zemin üzerine yapılmasına neden olacaktır. Çökme yapan alanların güçlendirmesi yapılarak üzerine yeni kilitli parke taşı yapılması en sağlıklı karar olacaktır.

KİLİTLİ PARKE TAŞI NASIL DÖŞENİR

Daha önceki yazımızda da belirtiğimiz gibi parke taşı döşemesi öncesi mevcut zemini parke taşı ustası tarafınfan fizibilite edilmesi gerekiyor. Parke taşı döşeme ustası zemin kalitesine onay vermesi gerekiyor yani kısacası kilitli parke taşı döşemesi oynak bir zemine olmaz zemin muhakak güçlü olması gerekiyor. Kilitli parke taşı modelleri trafiğe açık bölgelerde güvenle uygulana bilir. Baskılı olarak üretildiğinden dolayı basınca karşı oldukça dayanıklıdır. Güçlü bir zemin üzerine yapıldığı taktirde yüklü tırların üzerine çıkması herhan gi bir sorun teşkil etmeyecektir. Zemin güçlendirmesinden sonra alan gönyesi alınarak kilit taşı tozu serilir ve mastar çekilir kilitli parke taşı döşemesinde 03 kum kullanılmaz taş kırıklalarından elde edilen kilit taşı tozu diye tabir edilen özel bir kumu vardır. Bu kum su gördüğü zaman topak bir hale gelerek parke taşlarının altında taşa yapışır ve çökmemeye karşı yardımcı olur. Alan komple mastara alınır  bu mastarlama işlemi çok önemlidir. Çünkü su giderleri meyil çalışması burada şekillenir mastar işleminden sonra kilit taşı döşemesi yapılır. Uygulama sırasında farklı renklerle desen vererek kilitli parke taşı döşemesini daha dekoratif bir hale getire bilirsiniz. Ve otopark alanlalarında her araç için renli taşlar ile şerit çeke bilirsiniz. Son olarak uygulama sonrasında kilitli parke taşı üzerine kompaktör makinesi vurularak taşın sıkıştırma işlemi gerçekleştirilir.

Ankara Kilit Taşı
bottom of page