top of page

Kilitli Parke Taşı Ankara

Görsellik her zaman insan hayatında çok önemli bir yer kaplamıştır. Bu konuda en büyük yer kaplayan ve göze hitap eden görsellik ise yollardır. Yollar insanların bir yerden bir yere rahatlıkla seyahat etmesi için büyük kolaylık sağlayan yapıdır. Bazı yollar asfalt, bazıları stabilize, bazıları çakıllı, bazıları da kilitli parke taşı ile döşenmiş yollardır. Göze en hoş görünen yol kilitli parke taşı Ankara  ile yapılan yollardır. Tabi ki sadece yollarda kullanılmamıştır. Şehirlerin meydanlarında ve önemli olan boş alanlarda da güzel görüntü amaçlı birçok parke yapımı olmuştur. Parklarda da çok güzel bir görüntü ve temizliğinin kolay olmasından dolayı İnsanların bu ortamlarda vakit geçirme isteğini de karşılamış olmaktadır.

 Parke Taşı Nasıl Yapılır

 Bir yapı taşı olan kilitli parke taşı yapımında işin uzmanına başvurmak ve işini iyi yapan ustalarla yapılması yapının daha sağlam olmasında yardımcı olacaktır. Yapımı kolay gibi görünse de her ustanın kolayla yapabileceği bir iş değildir. Yapım aşamasında uygulanacak yerin düzeni çok önemlidir. Uygulama analı tespiti yapılıp ölçümü en ince ayrıntısına kadar hesaplandıktan sonra zeminde bulunan kalıntılar, yükseklikler ve taşlar temizlenir.

 Zemin düz bir hale getirildikten sonra kilitli parke taşı Ankara  yapılacak yer sertleştirilip kum serim işlemi yapılır. Yapılan bu işlem sonrası eğer desenli döşeme işlemi yapılacaksa taşların hangi yerlere geleceği ile ilgili uzman kişilerin hesapları göz önüne alınarak uygulama yapılır. Hesapların şaşması ya da yanlış uygulama olması istenilen desenin yapılmasına engel olacaktır ve yeniden yapılmak zorunda kalınacaktır.

 Parke Taşı Yapılan Yerlerin Avantajları

 Şehirlerin birçok yerinde yapılan kilitli parke taşı çok sayıda avantajı ile cazip olmuştur. Uygulanan zeminin kış aylarında donma ve kaymayı önlemesi, yaz aylarında ise asfaltlarda olan erime durumlarının olmasından dolayı daha şehir içerisinde ve birçok yerde tercih edilir hale gelmiştir. Sağlam yapısı olması ve dayanaklığının uzun yıllar sürmesi diğer yol yapım malzemelerine göre daha avantajlıdır. Bunun sebebi ise sık sık onarım gerektirmemesi ve kolay sökülüp tekrar monte edilebiliyor olmasındandır.Altyapının arıza verdiği durumlarda kolaylıkla yerinin kaldırılarak tekrardan eski hale getirilmesi birçok özel firmalar ve belediyeler tarafından tercih edilmektedir. Kolaylık sağlayan şeyler her zaman insanlara daha cazip gelmektedir. Estetik bir görüntü elde etmek için kilitli parke taşı kullanmak her zaman en doğru karar olmuştur. Kolaylık ve estetik bir arada olduğu sürece vazgeçilmez yapı taşları arasında parke taşı her zaman seçilecektir.

bottom of page